ما 41 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

شنبه 23 آذر 1398 | Saturday 14 December 2019

بیمارستان شهید مصطفی خمینی - چگونه در مقابل آلودگي هوا از خود مراقبت كنيم؟

آلودگي هوا عموما سه گروه از افراد جامعه را بيشتر تهديد مي‌كند؛ گروه اول افرادي هستند كه ارگانيسم هاي داخل بدن آنها به طور كامل رشد نكرده است مانند: كودكان. گروده دوم افرادي كه ارگانيسم‌هاي داخل بدن آنها فرسوده شده باشد مانند: كهنسالان و گروه سوم شامل افرادي است كه ارگانيسم‌هاي داخل بدن آنها دچار مشكل است، مانند: بيماران قلبي، تنفسي.

آلودگي هوا يكي از مهمترين معضلات عمده بهداشتي در شهرهاي بزرگ است، اين معضل سالانه موجب از بين رفتن 8 ميليون سال عمر در جهان مي‌شود وجود ذرات کوچک شيميايي يا عناصر بيولوژيک که باعث تغييرات در وضعيت اتمسفر مي‌شود، همان آلودگي هواست.

آلاينده‌ها را مي‌توان به عنوان اوليه يا ثانويه تقسيم‌بندي کرد. آلاينده‌هاي اوليه عناصري هستند که به طور مستقيم از يک فرآيند منتشر مي‌شوند. براي مثال خاکستر که از يک آتشفشان و يا گاز منوکسيدکربن که از اگزوز ماشين خارج مي‌شود و آلاينده‌هاي ثانويه به صورت مستقيم متصاعد نمي‌شوند بلکه آنها وقتي شکل مي‌گيرند که آلاينده‌هاي اوليه فعل و انفعالاتي انجام مي‌دهند يکي از مثال‌هاي مهم آلاينده‌هاي ثانويه گاز ازن است. بعضي از آلاينده‌هاي اوليه - اکسيدهاي نيتروژن (NO2 ) بخصوص دي اکسيد نيتروژن که از سوخت و سوزهاي با درجه حرارت بالا متصاعد مي‌شود که آن را مي‌توان به صورت غباري قهوه‌اي رنگ بر بالاي آسمان شهرها مشاهده کرد.

- دي اکسيد کربن (CO2)، يک گاز از خانواده گازهاي خانه سبز (گلخانه‌اي) است که از احتراق و بازدم متصاعد مي‌شود. - آمونياک (‌NH3) متصاعد شده از فرآيندهاي کشاورزي - بوهاي متصاعد شده از زباله، فاضلاب و فرآينده‌هاي صنعتي آلاينده‌هاي ثانويه - منابع متمرکز مانند خروجي دودکش‌هاي نيروگاه‌ها، کارخانجات، مراکز سوزاندن زباله‌هاي شهري - منابع متحرک مانند اتومبيل‌ها، هواپيما و غيره - ذرات به‌وجود آمده به دليل سوختن کنترل شده کشاورزي و جنگلي - اتومبيل‌هايي که باعث متصاعد شدن مواد آلاينده مي‌شود - دفن زباله در گودال‌هاي زميني که باعث توليد گاز متان مي‌شود.

- منابع طبيعي آلاينده‌ها - غبار از منابع طبيعي، معمولا از نواحي وسيع که عاري از سبزينه هستند - گاز متان متصاعد شده از حيوانات پس از هضم غذا براي مثال در گاوها - گاز رادون متصاعد شده از تخريب راديو اکتيو در لايه‌هاي کره زمين - دود و دي اکسيد کربن از آتش‌سوزي‌هاي طبيعي - وقوع آتش‌فشان - کيفيت هوا داخلي (‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌IAG) گاز فورمالدهايد(h2co)که از مواد ساختماني مثل موکت‌ها و تخته نئوپان متصاعد مي‌شود. رنگ‌ها وتينر‌ها که از خود ترکيبات ارگانيک قابل انفجار متصاعد مي‌کنند.

آلاينده‌هاي ديگر مانند استفاده از خوشبوکننده‌ها، سوزاندن چوب در اجاق و شومينه باعث اضافه شدن مقدار زيادي از ذرات موجود در هوا مي‌گردد. برخي از مرگ و مير مرتبط با هواي آلوده ممکن است به دليل استفاده از سم‌هاي حشره‌کش در داخل محيط‌هايي که فاقد گردش هواي مناسب هستند اتفاق مي‌افتد و لباس‌هاي خشکشويي شده براي چند روز از خود گازهاي همچون تتراکلراتيلن متصاعد مي‌کنند. مرگ‌وميرناشي از منوکسيدکربن معمولا به دليل دودکش‌هاي نامناسب شومينه‌ها و يا سوزاندن ذغال در محيط‌هاي داخلي به وقوع مي‌پيوندد. مسموم شدن با منوکسيدکربن حتي از شعله‌هايي که به‌درستي تنظيم نشده‌اند به وقوع مي‌پيوندد. آلاينده‌ها از منابع بيولوژيک هم در محيط‌هاي داخلي يافت مي‌شوند.

حيوانات خانگي دندر توليد مي‌کنند و انسان‌ها گردي از لايه‌اي کوچک پوست و موي‌هاي تخريب شده برجاي مي‌گذارند. حشرات ريز در رختخواب‌ها، فرش‌ها و موکت و مبلمان توليد آنزيم‌ها و مدفوع به سايز ميکروبي مي‌نمايند. کپک‌ها در داخل ديوارها ايجاد مي‌شوند و توليد ميکوتوکسنين‌ها مي‌کنند. سيستم‌هاي تهويه مطبوع نيز بارور کننده بيماري لينجر و همچنين کپک‌ها مي‌شوند. - اثرات روي سلامتي مردم جهان هر ساله حتي بيشتر از حوادث رانندگي جان خود را براثر آلودگي هوا از دست مي‌دهند. دلايل مستقيم مرگ و مير مرتبط با آلودگي هوا شامل بيماري‌هايي همچون آسم تحريک شده، برونشيت، بيماري‌هاي قلب و ريه و آلرژي‌هاي تنفسي را مي‌توان نام برد.

از اثراتي که آلودگي هوا بر سلامتي دارد مي‌توان از تغييرات کوچک بيوشيميايي و فيزيولوژيي تا مشکلات تنفسي، خس و خس سينه، سرفه باشد. عکس‌العمل‌هاي هر شخص به آلودگي‌ها بستگي به نوع آلودگي که آن شخص در معرض آن قرار گرفته و ميزان قرارگيري در معرض آلودگي، وضعيت سلامتي و ژنتيکي او دارد .

هر ساله با آغاز سرد شدن هوا، افزايش آلودگي به خصوص در شهرهاي بزرگ به موضوعي مهم تبديل مي‌شود، عوارض ناشي از افزايش آلاينده‌ها بر سلامت مردم، اهميت توجه به اين مشكل را بيشتر مي‌كند.

آلودگي هوا عموما سه گروه از افراد جامعه را بيشتر تهديد مي‌كند؛ گروه اول افرادي هستند كه ارگانيسم هاي داخل بدن آنها به طور كامل رشد نكرده است مانند: كودكان.

گروده دوم افرادي كه ارگانيسم‌هاي داخل بدن آنها فرسوده شده باشد مانند: كهنسالان و گروه سوم شامل افرادي است كه ارگانيسم‌هاي داخل بدن آنها دچار مشكل است، مانند: بيماران قلبي، تنفسي. حفاظت با آلودگي هوا در روزهايي كه اخبار و راديو تلويزيون و روزنامه‌ها هوا را در شرايط بحراني اعلام مي‌كنند اين خبر به شما كمك مي‌كند كه خود را از آلودگي هوا محافظت كنيد . AQI ( يا شاخص كيفيت هوا ) يك شاخص براي گزارش كيفيت هواي روزانه است. AQI با اندازه گيري آلاينده‌هايي چون ازن، منواكسيد كربن، دي اكسيد گوگرد ودي اكسيد نيتروژن و گرد و غبار ( ذرات معلق 10-Pm ) محاسبه مي‌شود.

وضعيت شاخص استاندارد آلودگي(PS.I) -پاك 50-0 -سالم 100-50 -ناسالم 200-100 -بسيار ناسالم 300-200 -خطرناك بالاتر از 300 عوارض و بيماري‌هاي ناشي از آلاينده‌هاي هوا هر يك از آلاينده‌هاي عمده هوا مي‌توانند موجب نا خوشي‌ها و يا تشديد بيماري‌هاي افراد شوند كه در ذيل به اين ناخوشي‌ها اشاره شده است: -مونواكسيد كربن: كاهش دقت بينايي، كاهش توان كاري، عدم قابليت يادگيري، ايجاد صدمات مغزي، اغماء و مرگ در غلظت‌هاي زياد.

-دي اكسيدگوگرد: سوزش چشم، سرفه شديد، نارسايي‌هاي تنفسي كاهش قدرت دفاعي دستگاه تنفسي ريه‌ها ،تشديد بيماري قلبي و ريوي -دي اكسيدنيتروژن:سرفه شديد، تنگي نفس (كم شدن عمق تنفس) سوزش در ريه، كاهش ميزان مقاومت سيستم تنفسي در مقابل بيماري‌هايي مانند آنفولانزا. -ازن: تحريك دستگاه تنفسي، در غلظت زياد باعث خونريزي و تورم ريه‌ها مي‌شود. براي كاهش مضرات آلودگي هوا، لبنيات مصرف كنيد در شرايط آلودگي هوا براي كاهش صدمات به دستگاه تنفسي و التهاب دستگاه گوارش ناشي از اين آلودگي، مصرف شير و لبنيات را افزايش دهيد.

مصرف شير و فرآورده‌هاي آن سبب نرم شدن مخاط تنفسي فوقاني، مري و معده مي‌شود. از سوي ديگر به دليل وجود تركيبات مناسب براي رشد و نمو باكتري‌هاي مفيد كه عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاينده را تنظيم مي‌كنند التهابات و بيماري‌هاي دستگاه گوارش را كاهش مي‌دهد. كاهش التهاب‌ها در مقابله با نقش راديكال‌هاي آزاد كه به صورت آلاينده‌ها وارد بدن شده‌اند، نقش موثري داشته به سلامت بدن كمك مي‌كند. به اعتقاد متخصصان تغذيه، مصرف دوغ و ماست‌هاي "پروبيوتيك" براي مقابله با آلاينده‌هاي هوا انتخاب بهتري به شمار مي‌روند، آلاينده‌هاي موجود شامل تركيبات مختلفي است كه از طريق هواي تنفسي وارد بدن شده، آثار مخرب آن روي بافت‌هاي بدن، دستگاه تنفسي و قلب و عروق برجاي مانده در طولاني مدت ابتلا به پوكي استخوان را تشديد مي‌كند.

از سوي ديگر در زمان آلودگي هوا، جذب ويتامين "د" از طريق پوست به شدت كاهش مي‌يابد. به همين دليل در شهرهاي بزرگ كه معمولا هواي آلوده دارند، كمبود ويتامين "د" از شيوع بالايي برخوردار است.منبع:فارس

انتصاب مسئول فن آوری اطلاعات بیمارستان انتصاب قائم مقام معاونت پشتیبانی و مدیریت منابع بیمارستان انتصاب مسئول روابط عمومی بیمارستان انتصاب رئیس اداره امور عمومی و منابع انسانی بیمارستان شهیدمصطفی خمینی

ورود به سیستم

Template Design:Dima Group